Τιμητική εκδήλωση στον Gholam Peyman

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 1 Ιουλίου, η τιμητική εκδήλωση προς τιμήν του καθηγητή Gholam Peyman από το πανεπιστήμιο Tulane University New Orleans καθώς και από το πανεπιστήμιο του Phoenix, Arizona. H επιστημονική εκδήλωση διεξήχθη στο lobby του Athens Eye Hospital και την παρακολούθησαν επίτιμοι προσκεκλημένοι καθώς και περίπου 150 οφθαλμίατροι.

Το επιστημονικό πρόγραμμα ξεκίνησε με μια ομιλία της οφθαλμιάτρου Χριστίνας Κανάκη η οποία έκανε μια αναδρομή στο επιστημονικό έργο και την ζωή του καθηγητή Gholam Peyman. Ακολούθησαν οι ομιλίες του καθηγητή Peyman ο οποίος αναφέρθηκε στα νεότερα ερευνητικά του ενδιαφέροντα και επιτεύγματα και τα οποία περιλαμβάνουν το νέο ολογραφικό φορόπτερο, ένα νέο μηχάνημα 3D υπερηχογραφίας που μπορεί και απεικονίζει τόσο το πρόσθιο όσο και το οπίσθιο ημιμόριο, καθώς και μια συσκευή (jet injector) ελεγχόμενης έγχυσης και ένεσης φαρμάκων τόσο ενδουαλοειδικά όσο και κάτω από τον επιπεφυκότα.

Ακολούθησε διάλεξη του επίτιμου προσκεκλημένου καθηγητή και μέλους της Παγκόσμιας Ακαδημίας της Οφθαλμολογίας κου Γεώργιου Θεοδοσιάδη ο οποίος αναφέρθηκε στην ρηγματογενή αποκόλληση αμφιβληστροειδούς σε υψηλούς μύωπες.

Στην συνέχεια πήρε το λόγο η καθηγήτρια Mandi Conway η οποία μίλησε για την γενετική της ωχράς κηλίδας και τα διαγνωστικά τεστ που αφορούν την σύγχρονη αυτή πάθηση καθώς και τα βήματα που έχουν γίνει στον τομέα αυτό.

Ακολούθησε διάλλειμα και στην συνέχεια ο διευθυντής της Οφθαλμολογικής Κλινικής του Ερυθρού Σταυρού κος Ηλίας Φερέτης συντόνισε μια ανοιχτή στρογγυλή τράπεζα με επίδειξη ενδιαφερόντων περιστατικών από προσκεκλημένους ομιλητές όπως Ιωάννη Θεοχάρη, Πάνο Σταύρακα, καθ. Πάνο Θεοδοσιάδη, Πάρη Τρανό, Γεώργιο Παππά, Στράτο Παροικάκη, Στάθη Λιάζο και Σ. Μουρτζούκο.

Η τιμητική εκδήλωση συνεχίστηκε με γεύμα.